Ośrodek Leczenia Uzależnień od Narkotyków, Dopalaczy NFZ | Ośrodki Odwykowe dla Narkomanów Pomorskie


Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym jednoczymy się, aby okazać  wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

1 grudzień, to szczególny dzień w kalendarzu Ośrodka EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie, który od 30 lat wspiera osoby żyjące z HIV/AIDS i ich bliskich. Hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia AIDS brzmi: „Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii”.

W czasie obchodów Światowego Dnia AIDS w Ośrodku w Wandzinie zorganizowano uroczystą akademię oraz zajęcia profilaktyczne poświęcone problematyce HIV/AIDS. Ponadto, w trakcie uroczystości funkcjonował punkt diagnostyczny, w którym realizowano proces testowania w kierunku zakażenia HIV i HCV. Tradycyjnym zakończeniem obchodów było symboliczne zapalenie i ułożenie lampionów w kształt kokardki.


W ramach krajowych obchodów Światowego Dnia AIDS w Warszawie zorganizowano konferencję naukową pn. „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”, w czasie której wręczono symboliczne wyróżnienia „Czerwona kokardka”. To wyjątkowe wyróżnienie  otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS w Polsce.

Aż trzy z tegorocznych nominacji do wyróżnienia „Czerwona kokardka” otrzymali lekarze, którzy na co dzień udzielają pomocy pacjentom żyjącym z HIV/AIDS w EKO „Szkole Życia” w Wandzinie. Laureatami wyróżnienia „Czerwona kokardka” zostali Anna Kornicka – Zieniewicz, Anna Miranowicz, Sławomir Wituszyński.


Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia od 1988 roku i został ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Nadrzędnym celem obchodów Światowego Dnia AIDS jest uwrażliwienie społeczności międzynarodowej na problem pandemii HIV/AIDS oraz integracja i solidaryzowanie się się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Światowy dzień AIDS to szczególny dzień, który integruje i intensyfikuje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Epidemia HIV/AIDS to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. Obecność Czerwonej Kokardki podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.


 

Skip to content