Obchody Światowego Dnia AIDS – „Czerwone kokardki” dla zespołu lekarskiego z EKO „Szkoły Życia” w Wandzinie


Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym jednoczymy się, aby okazać  wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

1 grudzień, to szczególny dzień w kalendarzu Ośrodka EKO "Szkoła Życia" w Wandzinie, który od 30 lat wspiera osoby żyjące z HIV/AIDS i ich bliskich. Hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia AIDS brzmi: "Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii".

W czasie obchodów Światowego Dnia AIDS w Ośrodku w Wandzinie zorganizowano uroczystą akademię oraz zajęcia profilaktyczne poświęcone problematyce HIV/AIDS. Ponadto, w trakcie uroczystości funkcjonował punkt diagnostyczny, w którym realizowano proces testowania w kierunku zakażenia HIV i HCV. Tradycyjnym zakończeniem obchodów było symboliczne zapalenie i ułożenie lampionów w kształt kokardki.


W ramach krajowych obchodów Światowego Dnia AIDS w Warszawie zorganizowano konferencję naukową pn. „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”, w czasie której wręczono symboliczne wyróżnienia "Czerwona kokardka". To wyjątkowe wyróżnienie  otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS w Polsce.

Aż trzy z tegorocznych nominacji do wyróżnienia "Czerwona kokardka" otrzymali lekarze, którzy na co dzień udzielają pomocy pacjentom żyjącym z HIV/AIDS w EKO "Szkole Życia" w Wandzinie. Laureatami wyróżnienia "Czerwona kokardka" zostali Anna Kornicka - Zieniewicz, Anna Miranowicz, Sławomir Wituszyński.


Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia od 1988 roku i został ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Nadrzędnym celem obchodów Światowego Dnia AIDS jest uwrażliwienie społeczności międzynarodowej na problem pandemii HIV/AIDS oraz integracja i solidaryzowanie się się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Światowy dzień AIDS to szczególny dzień, który integruje i intensyfikuje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Epidemia HIV/AIDS to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. Obecność Czerwonej Kokardki podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.


 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.

Dziękujemy za wsparcie!

Dziękujemy,

Twoja wpłata przybliża nas do celu zakupu busa do przewozu osób niepełnosprawnych. Jesteśmy wdzięczni, że pomagasz nam budować warunki do godnego życia i dawania chorym poczucia bezpieczeństwa i zaopiekowania