Ośrodek Leczenia Uzależnień od Narkotyków, Dopalaczy NFZ | Ośrodki Odwykowe dla Narkomanów Pomorskie

Hodowla i uprawy

Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” prowadzi gospodarstwo ekologiczne, którego celem jest głównie zapewnienie w jak największym stopniu samowystarczalności żywieniowej. Zajęcia w gospodarstwie są elementem ergoterapii stosowanej podczas terapii osób uzależnionych przebywających w ośrodku. To oni podczas pobytu opiekują się zwierzętami i uprawami. Gospodarstwo objęte jest certyfikacją ekologiczną od 2008 roku. Jednostką certyfikującą jest AGRO BIO TEST.

W RAMACH GOSPODARSTWA FUNKCJONUJĄ:

Uprawy starych odmian drzew owocowych (od 2001 r). Sadzonki ponad 50 odmian (m.in. antonówka, malinówka, koksa, szara reneta), uprawianych w szkółkach ośrodka, są sprzedawane rolnikom i sadownikom, przez co stają się zaczątkiem nowych sadów. Od początku programu ponad 40 tys. drzewek zostało sprzedanych i wysadzonych, głównie na terenie powiatu człuchowskiego. Ponadto podopieczni ośrodka wraz z mieszkańcami posadzili drzewka owocowe wokół urzędu gminy w Przechlewie, szkoły, posterunku policji, przy lasach i przy polnych drogach. Wszelkie prace sadownicze mieszkańcy ośrodka wykonują pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników.

Warzywnictwo. Obecnie w gospodarstwie uprawiane są warzywa w tunelach foliowych: papryka, ogórki, rzodkiewka, pomidory oraz uprawy gruntowe: marchew, cebula, kapusta pekińska, buraki, brokuł, seler, pietruszka, dynia, cukinia, koper włoski, jarmuż, por i zioła – majeranek, lubczyk, tymianek, bazylia, mięta pieprzowa, oraz krzewy: pigwowiec japoński, porzeczka czarna i czerwona itd.

Hodowla kurki zielononóżki kuropatwianej w ośrodku w Wandzinie prowadzona jest od 2002 r. Pierwsze sztuki na założenie hodowli ośrodek otrzymał od Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. W latach 2003-2008 rocznie hodowano 3-4 tys. kurcząt, sprzedawano je m.in. okolicznym gospodyniom oraz Społecznemu Instytutowi Ekologicznemu, który zajmuje się popularyzacją starych polskich ras. Kurczęta trafiły także do „Wspólnoty Chleb Życia” siostry Małgorzaty Chmielewskiej oraz do wielu gospodarstw agroturystycznych i indywidualnych. Obecnie ośrodek hoduje kilkaset kur na własne potrzeby.

Hodowla trzody chlewnej i bydła, tradycyjna hodowla mięsna trzody chlewnej i bydła w gatunkach ras ojcowskich w tym rasa bydła Czerwona Polska.
Hodowla Konika Polskiego

Suszarnia i przetwórnia owoców, warzyw i runa leśnego „Leśna Spiżarnia”, zbudowana w 2005 roku. Zajmują się nią podopieczni ośrodka oraz zatrudnione w nim osoby z zewnątrz. W budowie przetwórni brali udział mieszkańcy ośrodka i osoby bezrobotne z powiatu człuchowskiego. Bezrobotni zostali zatrudnieni w ramach prac publicznych przez PUP w Człuchowie. Budowa przetwórni została sfinansowana ze środków Programu Małych Dotacji Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska (GEF/SGP), utworzonego przez „Program Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju” (UNDP), środków samorządu, prywatnych sponsorów i własnych. Przetwarzane są tu owoce i warzywa z ogrodów i sadów ośrodka. Część wykorzystywana jest na potrzeby placówki, natomiast reszta – przeznaczana na sprzedaż. Wśród najbardziej rozpoznawalnych produktów „Leśnej Spiżarni” na szczególną uwagę zasługuje syrop z mniszka lekarskiego, który znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Przetwórnia i suszarnia owoców i warzyw została wyróżniona w roku 2010 na Międzynarodowych Targach żywności Ekologicznej EKOGALA za produkcję syropu z mniszka lekarskiego oraz w 2014 roku w konkursie ,,Pomorskie Smaki” na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku na najlepsze produkty tradycyjne województwa pomorskiego.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie pomorskim w latach 2008 – 2011 – 2015,

III i IV najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Polsce odpowiednio w roku 2015 i 2011,

Dowodem uznania dla całokształtu działalności z zakresu ekologii i ochrony środowiska było przyznanie ośrodkowi nagrody głównej ,,Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego” w roku 2012.