Oddział terapeutyczny dla uzależnionych od środków psychoaktywnych

Strona główna > Działalność medyczna i terapeutyczna > Oddział terapeutyczny dla uzależnionych od środków psychoaktywnych

Oddział Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych TERAPIA KRÓTKOTERMINOWA (DO 6 MIESIĘCY)

O programie


KRÓTKOTERMINOWY PROGRAM LECZENIA UZALEŻNIENIA OD SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH realizowany w naszym ośrodku, korzysta z modelu pracy terapeutycznej w oparciu o metodę  społeczności terapeutycznej.

TERAPIA KRÓTKOTERMINOWA skierowana jest do osób, które zdecydowały się wygrać walkę z uzależnieniem od narkotyków, dopalaczy, nowych substancji psychoaktywnych, leków i alkoholu, jako substancji współwystępującej.

Jeżeli uznasz, że chcesz się leczyć wśród nas zaproponujemy Ci:

 • bycie członkiem społeczności terapeutycznej - codzienne życie i rozmowy z Twoimi rówieśnikami, „jadącymi na tym samym wózku” co Ty, umożliwią Ci odkrycie tego, jaki jesteś naprawdę i czego chcesz od życia.
 • terapię indywidualną – każdy pacjent ma stałego terapeutę, z którym spotyka się średnio raz w tygodniu.
 • terapię grupową.
 • opiekę psychologiczną i psychiatryczną.
 • opiekę prawną i socjalną.
 • ergoterapię, czyli uczenie podstawowych umiejętności związanych z pracą fizyczną, np. jak prawidłowo trzymać i uderzać młotkiem, żeby dobrze wbić gwóźdź.
 • możliwość uzupełnienia wykształcenia w okolicznych szkołach.
 • naukę zawodów, szkolenia i kursy - readaptacja zawodowa.
 • warsztaty dla rodzin i bliskich.
 • opiekę duszpasterską.
 • koła i grupy zainteresowań: koło wędkarskie, grupy: taneczna, muzyczna, sportowa, innowacji zawodowych, teatralna i filmowa.
 • Ponadto Nasi Klienci mają okazje doświadczyć różnorodnych form aktywności związanych z m.in.:
  • działalnością ekologiczna ośrodka: certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, w tym uprawa starych odmian drzew owocowych, hodowla zwierząt i ptactwa, uprawa warzyw i owoców naturalnymi metodami, przetwórstwo warzyw, owoców i runa leśnego;
  • udziałem w Centrum Integracji Społecznej w Wandzinie;
  • oraz angażowaniem się w struktury Ochotniczej Straży Pożarnej w Wandzinie.

LECZENIE TRWA DO 6 MIESIĘCY, w tym czasie będziesz realizował zadania terapeutyczne, które są różne w zależności od etapu, na którym aktualnie przebywasz. Etapy są 4, jak pewnie się domyślasz każdy kolejny przybliża Cię do osiągnięcia tego, co w tym momencie najważniejsze, a więc do uporania się z uzależnieniem.

Poszczególne etapy, to:

 • I ETAP - EDUKACYJNO/ADAPTACYJNY - do 1 miesiąca – w tym czasie skupiasz się głównie na umiejętnościach związanych z dbaniem o samego siebie (estetyka wyglądu i otoczenia, w którym przebywasz). Kształtujesz także swoją postawę wobec pracy (jej sensu, sumienności, uczciwości, samodzielności). Uczysz się podstawowych zasad, którymi kieruje się życie w społeczeństwie.
 • II ETAP - MOTYWACYJNO/DIAGNOSTYCZNY - od 1 miesiąca do 3 miesiąca – tutaj skupiasz się na wprowadzaniu zmian w uznawane przez siebie normy i wartości. W tym czasie intensywnie pracujesz nad tym, żeby inni ludzie czuli się dobrze w Twoim towarzystwie, a tym samym żebyś Ty czuł się swobodnie wśród nich.
 • III ETAP - DZIAŁANIE - od 3 miesiąca do 5 miesiąca – to okres na poprawę stosunku do samego siebie, swojej rodziny oraz siły wyższej (bez względu na to, jak ją rozumiesz).
 • IV ETAP - UTRWALANIE ZMIAN - od 5 miesiąca do 6 miesiąca – na tym etapie stopniowo przygotowujesz się do opuszczenia ośrodka. Skupiasz się na organizacji odpowiednich warunków, w których po ukończeniu leczenia będziesz mógł zacząć samodzielne życie.

Warunki przyjęcia

Jeżeli chcesz podjąć terapię w naszym ośrodku, kontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godz. 07:00 – 15:00.

Telefon kontaktowy to (059) 832 34 13

Pod tym numerem zostaną udzielone Ci informacje co do terminu ewentualnego przyjęcia i dostępności wolnych miejsc na oddziale, którego programem jesteś zainteresowany.

O przyjęcie mogą starać się osoby pełnoletnie lub te, które ukończyły 16 lat - w tym przypadku wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.

Warunki przyjęcia:

- aktualne skierowanie do ośrodka, które może wystawić dowolny lekarz (druk skierowania do pobrania pod tekstem)

- zapas przyjmowanych leków na czas terapii wraz ze zleceniem lub informacją, jak je przyjmować  (Ważne ! - w przypadku braku zlecenia do stosowania leków, nie zostaną one Tobie podane)

- dowód osobisty

- RTG klatki piersiowej wraz z opisem (zalecane)

- dokumentacje medyczna/terapeutyczna (jeśli istnieje)

Wskazane:

- ubezpieczenie

To, co warto żebyś zabrał, pakując rzeczy, a o czym zdarza się zapominać innym osobom:

- środki higieny osobistej (mydło, szczoteczka, pasta do zębów itd.) oraz proszek do prania

- kubek

- ręcznik

- odzież i obuwie dostosowane do pory roku

- klapki na zmianę, w których będziesz poruszał się po „domu”

- odzież i obuwie sportowe

- odzież i obuwie robocze

W dniu przyjazdu nie zapomnij zabrać ze sobą skierowania, które może wystawić Ci każdy lekarz.

To, czego ze sobą lepiej nie zabieraj:

- ostre narzędzia (nóż, żyletki, nożyczki)

- przedmioty, które zawierają toksyczne treści (np. bluzy, koszulki z etykietami napojów alkoholowych)

- telefon komórkowy

- przedmioty wartościowe


WAŻNE: Podstawą zapisu do Księgi oczekujących na przyjęcie do oddziału jest przesłanie drogą elektroniczną (e-mail), fax-em bądź tradycyjną pocztą poprawnie wypełnionego druku skierowania wraz z wypełniona ankietą nt. oceny ryzyka zakażenia koronawirusem. 

Partnerzy

                Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.

Dziękujemy za wsparcie!

Dziękujemy,

Twoja wpłata przybliża nas do celu zakupu busa do przewozu osób niepełnosprawnych. Jesteśmy wdzięczni, że pomagasz nam budować warunki do godnego życia i dawania chorym poczucia bezpieczeństwa i zaopiekowania