Działalność ekologiczna

Strona główna > Działalność ekologiczna

 

Gospodarstwo prowadzone jest głównie w celu zapewnienia samowystarczalności żywieniowej Ośrodka Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie.

Gospodarstwo Ośrodka Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” znajduje się w Wandzinie w gminie Przechlewo w województwie pomorskim. Powierzchnia całego gospodarstwa to ok. 20 ha.

Gospodarstwo objęte jest certyfikacją ekologiczną od 2008 roku. Jednostką certyfikującą jest AGRO BIO TEST.

Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni "PLUS" EKO "Szkoła Życia" w Wandzinie realizuje/realizował zróżnicowane działania z zakresu ekologii i ochrony bioróżnorodności, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

 • Uprawa starych odmian drzew owocowychw ramach programu realizowanego od 2001 roku. Sadzonki ponad 50 odmian (m.in. antonówka, malinówka, koksa, szara reneta), uprawianych w szkółkach ośrodka, są sprzedawane rolnikom i sadownikom, przez co stają się zaczątkiem nowych sadów. Od początku programu ponad 40 tys. drzewek zostało sprzedanych i wysadzonych, głównie na terenie powiatu człuchowskiego. Ponadto podopieczni ośrodka wraz z mieszkańcami posadzili drzewka owocowe wokół urzędu gminy w Przechlewie, szkoły, posterunku policji, przy lasach i przy polnych drogach. Wszelkie prace sadownicze mieszkańcy ośrodka wykonują pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników.
 • Warzywnictwo Obecnie w gospodarstwie uprawiane są warzywa  w tunelach foliowych: papryka, ogórki, rzodkiewka, pomidory oraz uprawy gruntowe: marchew, cebula, kapusta pekińska, buraki, brokuł, seler, pietruszka, dynia, cukinia, koper włoski, jarmuż, por i zioła - majeranek, lubczyk, tymianek, bazylia, mięta pieprzowa, oraz krzewy: pigwowiec japoński, porzeczka czarna i czerwona. 
 • Hodowla kurki zielononóżki kuropatwianej, wpisanej na czerwoną listę ginących gatunków FAO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations), realizowana w ramach tego samego programu od 2002 roku. Pierwsze sztuki na założenie hodowli ośrodek otrzymał od Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. W latach 2003–2008 rocznie hodowano 3–4 tys. kurcząt, sprzedawano je m.in. okolicznym gospodyniom oraz Społecznemu Instytutowi Ekologicznemu, który zajmuje się popularyzacją starych polskich ras. Kurczęta trafiły także do Wspólnoty „Chleb Życia” siostry Małgorzaty Chmielewskiej oraz do wielu gospodarstw agroturystycznych i indywidualnych. Obecnie ośrodek hoduje kilkaset kur na własne potrzeby.
 • Hodowla trzody chlewnej i bydła, tradycyjna hodowla mięsna trzody chlewnej i bydła w gatunkach ras ojcowskich.
 • Suszarnia i przetwórnia owoców, warzyw i runa leśnego "Leśna Spiżarnia", zbudowana w 2005 roku. Zajmują się nią podopieczni ośrodka oraz zatrudnione w nim osoby z zewnątrz. W budowie przetwórni brali udział mieszkańcy ośrodka i osoby bezrobotne z powiatu człuchowskiego. Bezrobotni zostali zatrudnieni w ramach prac publicznych przez PUP w Człuchowie. Budowa przetwórni została sfinansowana ze środków Programu Małych Dotacji Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska (GEF/SGP), utworzonego przez „Program Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju” (UNDP), środków samorządu, prywatnych sponsorów i własnych. Przetwarzane są tu owoce i warzywa z ogrodów i sadów ośrodka. Część wykorzystywana jest na potrzeby placówki, natomiast reszta – przeznaczana na sprzedaż. Wśród najbardziej rozpoznawalnych produktów "Leśnej Spiżarni" na szczególną uwagę zasługuje syrop z mniszka lekarskiego, który znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Przetwórnia i suszarnia owoców i warzyw została  wyróżniona w roku 2010 na Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej EKOGALA za produkcję syropu z mniszka lekarskiego oraz w 2014 roku w konkursie „Pomorskie Smaki” na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku na najlepsze produkty tradycyjne województwa pomorskiego.
 • Budowa, a następnie rozbudowa i modernizacja mechaniczno- biologicznej oczyszczalni ścieków.
 • Instalacja kolektorów słonecznych - pozwoliła na redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym ośrodka. Zadaniem inwestycji było zmodernizowanie systemu grzewczego EKO „Szkoły Życia”  poprzez  wykorzystanie w procesie przygotowania ciepłej wody użytkowej energii słonecznej, pozyskiwanej dzięki kolektorom słonecznym (30 sztuk). Projekt „Instalacja kolektorów słonecznych” otrzymał dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
 • Ogrzewanie biomasą w budynkach EKO "Szkoły Życia", co jest znacznie tańsze niż tradycyjne systemy grzewcze. Środki na budowę tego systemu uzyskano z programu GEF/SGP. Do ogrzewania wykorzystuje się też – dzięki współpracy z Nadleśnictwem Człuchów – odpady drewna, zbierane przez mieszkańców ośrodka w okolicznych lasach.
 • Edukacja ekologiczna
  Głównym celem zajęć edukacyjnych jest podniesienie świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej.  Myślą przewodnią projektu jest zwrócenie uwagi na lokalne bogactwo przyrodnicze, oparcie działań na jego potencjale oraz uświadomienie uczestnikom, że bioróżnorodność nie jest czymś odległym, lecz znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki.
  W ramach edukacji ekologicznej zrealizowano następujące działania:
  1. Terenowe warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży, w ramach których grupy w różnym wieku mogą bezpośrednio zetknąć się ze zróżnicowanymi formami ochrony różnorodności biologicznej, obejrzeć z bliska lokalnie występujące gatunki chronione, a także przeprowadzić pod opieką wykwalifikowanych edukatorów ekologicznych proste doświadczenia, takie, jak badanie czystości wody czy pH gleby.
  2. Szkolenie nt. różnorodności biologicznej dla członków społeczności lokalnej ma na celu zachęcenie ww. grupy do podjęcia działań na rzecz ochrony bioróżnorodności, np. do założenia uprawy drzew owocowych starych odmian czy hodowli tradycyjnych ras zwierząt gospodarskich. Część praktyczna szkolenia opiera się na zasobach oraz doświadczeniu naszego stowarzyszenia.
  3. Ścieżka edukacyjno – ekologiczna „Mokradła Żurawie” im. Przemysława Czajkowskiego, prezentująca unikatowe gatunki flory i fauny, mająca charakter edukacyjnej ścieżki terenowej, w tym m.in.: Zespół Pałacowo – Parkowy w Wandzinie, pomniki przyrody, mokradła i tereny bagienne, stanowiska lęgowe żurawia, jezioro polodowcowe. Na całej długości  wyposażona w tablice edukacyjne oraz platformę widokową.
 • Nagrody i wyróżnienia
  Działalność ekologiczna EKO „Szkoły Życia” w Wandzinie była wielokrotnie nagradzana, m.in. najlepszym gospodarstwem ekologicznym w województwie pomorskim w latach 2008 – 2011 - 2015, III i IV najlepszym gospodarstwem ekologicznym w Polsce odpowiednio w roku 2015 i 2011.
  Dowodem uznania dla całokształtu działalności z zakresu ekologii i ochrony środowiska było przyznanie ośrodkowi nagrody głównej „Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego” w roku 2012.
  Ośrodek w Wandzinie otoczony jest lasami i licznymi jeziorami. Leży w odległości zaledwie 15 km od Charzykowych – centrum żeglarstwa i innych sportów wodnych oraz od zachodniej granicy Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Nieco ponad 10 km dzieli go od 15-tysięcznego Człuchowa, a niecałe 20 km od 40-tysięcznych Chojnic.


Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.