DZIAŁALNOŚĆ OŚRODKA, A EKOLOGIA

Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni "PLUS" EKO "Szkoła Życia" w Wandzinie realizuje/realizował zróżnicowane działania z zakresu ekologii i ochrony bioróżnorodności, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

  • Uprawa starych odmian drzew owocowych w ramach programu realizowanego od 2001 roku. Sadzonki ponad 50 odmian (m.in. antonówka, malinówka, koksa, szara reneta), uprawianych w szkółkach ośrodka, są sprzedawane rolnikom i sadownikom, przez co stają się zaczątkiem nowych sadów. Od początku programu ponad 40 tys. drzewek zostało sprzedanych i wysadzonych, głównie na terenie powiatu człuchowskiego. Ponadto podopieczni ośrodka wraz z mieszkańcami posadzili drzewka owocowe wokół urzędu gminy w Przechlewie, szkoły, posterunku policji, przy lasach i przy polnych drogach. Wszelkie prace sadownicze mieszkańcy ośrodka wykonują pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników.

  • Hodowla kurki zielononóżki kuropatwianej, wpisanej na czerwoną listę ginących gatunków FAO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations), realizowana w ramach tego samego programu od 2002 roku. Pierwsze sztuki na założenie hodowli ośrodek otrzymał od Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. W latach 2003–2008 rocznie hodowano 3–4 tys. kurcząt, sprzedawano je m.in. okolicznym gospodyniom oraz Społecznemu Instytutowi Ekologicznemu, który zajmuje się popularyzacją starych polskich ras. Kurczęta trafiły także do Wspólnoty „Chleb Życia” siostry Małgorzaty Chmielewskiej oraz do wielu gospodarstw agroturystycznych i indywidualnych. Obecnie ośrodek hoduje kilkaset kur na własne potrzeby.
  • Hodowla królika białego polskiego popielniańskiego – hodowla zachowawcza gatunku zagrożonego wyginięciem. Młode króliki ośrodek sprzedał głównie rolnikom (początkowo dotyczyło to rolników z powiatu człuchowskiego,następnie z całej Polski), by mogli u siebie rozwijać hodowlę. Ośrodek odnosił we wskazanej dziedzinie duże sukcesy – co roku króliki z Wandzina otrzymywały złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich „Polagra”. 
  • Suszarnia i przetwórnia owoców, warzyw i runa leśnego "Leśna Spiżarnia", zbudowana w 2005 roku. Zajmują się nią podopieczni ośrodka oraz zatrudnione w nim osoby z zewnątrz. W budowie przetwórni brali udział mieszkańcy ośrodka i osoby bezrobotne z powiatu człuchowskiego. Bezrobotni zostali zatrudnieni w ramach prac publicznych przez PUP w Człuchowie. Budowa przetwórni została sfinansowana ze środków Programu Małych Dotacji Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska (GEF/SGP), utworzonego przez „Program Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju” (UNDP), środków samorządu, prywatnych sponsorów i własnych. Przetwarzane są tu owoce i warzywa z ogrodów i sadów ośrodka. Część wykorzystywana jest na potrzeby placówki, natomiast reszta – przeznaczana na sprzedaż. Wśród najbardziej rozpoznawalnych produktów "Leśnej Spiżarni" na szczególną uwagę zasługuje syrop z mniszka lekarskiego, który znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. 
  • Budowa, a następnie rozbudowa i modernizacja mechaniczno- biologicznej oczyszczalni ścieków. Kosztowała ona 560 tys. zł, z czego 250 tys. zł uzyskano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
  • Instalacja kolektorów słonecznych- pozwoliła na redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym ośrodka. Zadaniem inwestycji było zmodernizowanie systemu grzewczego EKO „Szkoły Życia”  poprzez  wykorzystanie w procesie przygotowania ciepłej wody użytkowej energii słonecznej, pozyskiwanej dzięki kolektorom słonecznym (30 sztuk). Projekt „Instalacja kolektorów słonecznych” otrzymał dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku. 
  • Ogrzewanie biomasą w budynkach EKO "Szkoły Życia", co jest znacznie tańsze niż tradycyjne systemy grzewcze. Środki na budowę tego systemu uzyskano z programu GEF/SGP. Do ogrzewania wykorzystuje się też – dzięki współpracy z Nadleśnictwem Człuchów – odpady drewna, zbierane przez mieszkańców ośrodka w okolicznych lasach.

KONTAKT

Wandzin, skrytka pocztowa 7

77 - 300 Człuchów

tel. (059) 832 34 13

fax. (059) 849 11 42

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nr konta: 29 1240 3796 1111 0000 3074 2712

Bank Pekao S.A. I Oddział w Człuchowie