Historia

Jak wyglądały początki istnienia EKO "Szkoły Życia" w Wandzinie? Jaką historię kryje w sobie miejsce, w którym od ponad dwudziestu lat znajduje się ośrodek? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w zakładce "Historia".

Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni "PLUS" EKO "Szkoła Życia" znajduje się w samym sercu lasu, w malowniczym zakątku ziemi człuchowskiej, nad jeziorem Wandzinek. Uwagę gości przykuwa nie tylko piękno natury, ale również starannie wkomponowana architektura, w tym XIX-wieczny dworek myśliwski, z którym nieodłącznie związana jest historia Wandzina.

Rodzina Steckertów

Pałacyk został zbudowany po okresie wojen napoleońskich przez pruskiego junkiera Andeasa von Steckerta- właściciela dóbr ziemskich pomiędzy Kiełpinkiem, a Polnicą. Pełniąc funkcję rezydencji myśliwskiej, pałac w Wandzinie (Gut Waldau) wielokrotnie gościł przedstawicieli szlachty pruskiej, dla których właściciele majątku organizowali w Puszczy Wandzińskiej liczne polowania. W połowie XIX w. wystawny tryb życia doprowadził Steckertów na skraj bankructwa. Joahann von Steckert, który odziedziczył rodzinny majątek wraz z dworkiem myśliwskim, ożenił się z Sylwią von Wohner, córką właściciela dóbr ziemskich w Polnicy. Małżonka wniosła Steckertowi w posagu 50 tys. talarów, a on sam pożyczył od S.A. "Berliński Kantor Drzewny" 55 tys. talarów.  Dodatkowo, chcąc ratować rodzinny majątek, Steckert kupił we Frankfurcie nad Odrą młyny. Jednakże nie przyniosły one młodemu dziedzicowi oczekiwanego zysku, a tym samym nie spłacił on zaciągniętego długu w wyznaczonym terminie. Dobro leśne o powierzchni 2336 mórg i wartości 50 tys. talarów znalazło się w posiadaniu berlińskiej spółki, która wydzieliła z niego majątek, składający się z pałacu, 10-ciu chat, gruntów ornych (110 ha), lasu i wody (łącznie 7 ha) oraz nieużytków (3 ha). W ten sposób powstało duże gospodarstwo leśne, nad którym bezpośrednią kontrolę sprawował nadleśniczy, rezydujący w wandzińskim pałacu. Działania spółki zapoczątkowały rabunkową eksploatację lasów, co w konsekwencji doprowadziło do upadku majątku. W roku 1928 dobro leśne zostało przekazane Wspólnocie Ziemskiej Rady Gminnej w Przechlewie.

Na nowo w granicach Polski

W 1945 r. ziemia człuchowska ponownie znalazła się w granicach państwa polskiego. Po opuszczeniu majątku wandzińskiego przez Rosjan, którzy doprowadzili pałac oraz inne zabudowania do ruiny, dobro zostało przekazane Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu w Płaszczycy. Pałac został wyremontowany, a w latach 50-tych znalazł się pod kontrolą M.P.G.K. w Bydgoszczy. Następnie dawna rezydencja myśliwska Steckertów została przekazana Bydgoskiej Fabryce Kabli, która utworzyła w wandzińskim pałacu ośrodek wypoczynkowy, istniejący do roku 1979/1980.

Powstanie EKO "Szkoły Życia"

Do listopada 1992 r. dworek myśliwski w Wandzinie uległ powolnej ruinie. Jednak 3 listopada 1992 r. na mocy aktu notarialnego Bydgoska Fabryka Kabli przekazała w wieczyste użytkowanie obszar o powierzchni ponad 9 ha wraz z pałacem myśliwskim oraz budynkami gospodarczymi Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Solidarni "PLUS", który to uchwałą nr 18/92 utworzył w Wandzinie ośrodek dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym: EKO "Szkołę Życia". Po objęciu kierownictwa ośrodka przez dyrektora Donata Kuczewskiego, w sierpniu 1993 roku podjęto się odrestaurowania zabytkowego pałacu. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców ośrodka i jego kadry, a także dzięki wsparciu darczyńców oraz inżynierów: arch. Lesława Gajda i Inspektora Nadzoru inż. Janusza Oleszczaka, pałac stał się wizytówką EKO "Szkoły Życia".

Czytaj 5794 razy

KONTAKT

Wandzin, skrytka pocztowa 7

77 - 300 Człuchów

tel. (059) 832 34 13

fax. (059) 849 11 42

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nr konta: 29 1240 3796 1111 0000 3074 2712

Bank Pekao S.A. I Oddział w Człuchowie